Auto-Created3
11 Mart 2023 ( 3 izlenme )
Reklamlar

Bakan Dönmez: Maden ihracatında 6,5 ​​milyar dolar ile cumhuriyet rekoru kırdık

Bakan Dönmez: Maden ihracatında 6,5 ​​milyar dolar ile cumhuriyet rekoru kırdık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "6,5 milyar dolarlık yaptığımız maden ihracatıyla cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Maden ihracatımızı son 20 yılda neredeyse 10 katına çıkardık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen Gübretaş Maden Yatırımları AŞ Söğüt Altın Madeni Tesisi Açılış ve İlk Altın Döküm Töreni'nde konuşan Bakan Dönmez, madencilik sektörüne yönelik önemli bir yatırımı Bilecik'e kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Düne kadar çevre büyük şehirlerin gölgesinde kalan Bilecik'in AKP'li iktidarların altyapı yatırımlarıyla adeta bir mıknatıs haline geldiğini anlatan Dönmez, şöyle konuştu:

“Madencilik sektörünün, özellikle doğal taş ve mermerin en büyük gelişme gösterdiği şehirlerden biri oldu. Üretim, istihdam ve ihracat odaklı yeni ekonomik modelimizin sonucu olarak geçen yıl birçok fabrikamızı burada açtık. Bilecikli sanayici ve iş insanlarımızdan fabrika açılışına her davet bugün Bilecik'e yapılan büyük yatırımlar sayesinde bir şehir haline geldi. Lojistikten kamu hizmetlerine, enerjiden ulaşıma daha fazla katma değerli ürün üreten, daha fazla istihdam yaratan ve daha fazla ihracat yapan 20 yılı geride bıraktık, artık gelişme ve büyüme çağındayız. Bu yüzyılda büyüme, gelişme, istihdam ve ihracat rekorları ile bu adımların meyvelerini topluyoruz. 2022'de 6,5 milyar dolar değerindeki maden ihracatıyla Cumhuriyet tarihinin rekoruna sahibiz. Son 20 yılda maden ihracatımızı yaklaşık 10 kat artırdık. Dünyada yeni ürünler ve yeni pazarlar 'Made in Turkey' imzasını attık.” dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İŞTE TÜRKÜCÜ CEYLAN'IN HERKESTEN SIR GİBİ SAKLADIĞI OĞLU Meral Akşener’den Erdoğan’a: Mutlu musun, hiç mi utanmıyorsun? Bitkin halleri dikkatlerden kaçmadı! Nihal ve Bahar Candan kardeşler sağlık kontrolüne böyle getirildi BABASINI TEK BAŞINA BIRAKTI